Proč ještě nefungují převody z banky do banky za deset vteřin

Date:

V listopadu 2017 začal fungovat první zúčtovací systém pro okamžité mezibankovní platby, o rok později přišla s takovým systémem i Evropská centrální banka.

Peníze zaslané přes schéma SEPA Instant Credit Transfer přijdou na účet adresáta do deseti vteřin, o víkendu i ve svátek. Systém využívá již více než dva tisíce finančních ústavů v 16 evropských zemích, většinou ze západní Evropě.

Loni v říjnu zpracovatelské centrum EBA Clearing informovalo, že po jedenácti měsících provozu zpracovává 70 tisíc okamžitých plateb denně. Lídry v jejich využívání jsou pobaltské země Estonsko, Litva a Lotyšsko.

Na Slovensku je nevyužívá žádná banka. Naplno v systému nejsou finanční ústavy ani ze sousedních zemí. Proč, kdy se instantní převody zavedou u nás a kolik budou stát?

Odpovídá v nejnovější epizodě podcastu Index Kateřina Kellenbergerová, ředitelka platebního styku České spořitelny, největší retailové banky na Slovensku. „Bude to revoluční změna, v bankovnictví říkáme, že taková se děje možná jednou za padesát let,“ říká.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání cen potravin 2018-2022: Česko & Estonsko

Inflace v roce 2022 překonala všechny rekordy téměř po...

Víte, kde v Novém Boru najdete erudovaného, spolehlivého a zkušeného právníka?

Je mnoho situací, v nichž můžeme potřebovat právní pomoc. Ať...

Nejčastější vady zboží a co můžete při reklamaci požadovat

Pokud vám doručí nevyhovující zboží anebo si sami takovou...

O energetických upírech a další práci s energií

Nemám na to energii, říkáme, když se cítíme být...