Koncept tištění peněz je založen na efektu dotací

Date:

Kapitalismus je o tom, že peníze, zboží a služby rozděluje a distribuuje trh. To, co zde máme nyní, je pravým opakem. Politici touží zakrýt příliš vysoký státní dluh, nízkou produktivitu a příliš velkou regulaci.

Musíme si uvědomit, že koncept tištění peněz je založen na efektu dotací. Jinými slovy, činí bohaté bohatšími, aby je to motivovalo k vyšší ekonomické aktivitě.

To však nefunguje a důvodem je příliš mnoho intervencí. Ještě zajímavější je to, že jsme svědky budoucnosti. Japonsko je světovým lídrem v zavádění ekonomických politik, takže to, co se děje tam, převezmou později i ostatní.

Nedávno japonská centrální banka uznala, že kvantitativní uvolňování ekonomiku zachránit nedokáže. Co tedy tištění peněz nahradí? Podle japonské banky výnosy desetiletých vládních dluhopisů budou směřovat k nule.

Představme si, co to bude znamenat pro politiky. Centrální banka v podstatě řekla zákonodárcům v Tokiu: můžete zvyšovat fiskální deficit, kolik jen chcete. Tato nekonečná možnost produkovat stále větší deficit nebude přitom mít žádný vliv na tržní sazby, protože bude opět kryta státní intervencí.

Nebude tedy fungovat žádná záchranná brzda. Je jen otázkou času, kdy se USA dostanou do recese a vezmou s sebou i rozvíjející se trhy a Evropu. Politici se proto vydají cestou Japonska.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání cen potravin 2018-2022: Česko & Estonsko

Inflace v roce 2022 překonala všechny rekordy téměř po...

Víte, kde v Novém Boru najdete erudovaného, spolehlivého a zkušeného právníka?

Je mnoho situací, v nichž můžeme potřebovat právní pomoc. Ať...

Nejčastější vady zboží a co můžete při reklamaci požadovat

Pokud vám doručí nevyhovující zboží anebo si sami takovou...

O energetických upírech a další práci s energií

Nemám na to energii, říkáme, když se cítíme být...