Zdražování bytů bude dvouciferné

Date:

Již druhý měsíc pokračuje ozbrojený konflikt na Ukrajině a jeho dopady cítíme i na Slovensku. A to je jen začátek. „Pokud v byznysu předpokládáte rizika, tak o válce běžně neuvažujete,“ říká výkonný ředitel Penta Real Estate Juraj Nevolník.

Slovenský realitní trh byl pod tlakem i bez důsledků agrese Putinova režimu u našeho východního souseda. Válka však situaci zřejmě ještě zhorší.

„I když jsem si myslel, že v letošním roce bude zvyšování cen jednociferné, teď si myslím, že zdražování bude spíše dvouciferné,“ říká šéf developerské společnosti, která má na kontě projekty SkyPark, Bory a Pri Mýta. Více se dočtete v titulkovém rozhovoru dubnového INDEXU.

Poptávka po nemovitostech v minulých letech rostla i díky levným hypotékám. Tímto časem však už odzvonilo. Již v lednu průměrný úrok u nových úvěrů na bydlení dosáhl nejprudší růst od konce roku 2017.

Podle konzervativních odhadů průměrná sazba naroste z dnešního průměru mírně nad 0,9 procenta do konce letošního roku na 1,5 procenta. A příští rok by se sazby mohly začínat číslicí dva nebo dokonce i vyšší.

Jak si poradit s dražší hypotékou? Vyplatí se zrušit fixaci nebo vyjednávat s bankou o úrocích? V novém INDEXU naleznete souhrn nejčastějších životních situací, do kterých se mohou dlužníci či žadatelé o úvěr v blízké budoucnosti dostat.

Mnozí Slováci hledají nové bydlení v rakouském pohraničí. Kittsee, Berg či Hainburg byly v uplynulých letech hitem. Výhody dostupnosti do Bratislavy zůstaly, ale levnější bydlení oproti okolí hlavního města se stalo minulostí.

V novém INDEXU se dozvíte i to, s jakými specifiky je třeba počítat na rakouském realitním trhu. Například že kupujícího čekají poplatky, které na Slovensku neznáme.

Jméno Kvítík se dlouhá desetiletí spojovalo s hercem Štefanem Kvítkem. Díky filmům jako Měděná věž a Tisíciletá včela se stal hereckou ikonou. V rodině Kvietikovcov se psaly i onakvější příběhy.

Byly spojovány s politickým lobbingem a korupcí, přičemž jejich hlavním protagonistou byl hercův syn Martin Kvietik. V další části seriálu Oligarchové se dozvíte, že u Kvítkovců padlo jablko daleko od stromu.

Válka na Ukrajině bude zřejmě vést k nárůstu státních výdajů na obranu. V novém INDEXU si přečtete, co vyrábějí slovenské zbrojovky, které by z těch investic mohly profitovat.

V tomto tématu přinášíme také dva zajímavé příběhy. První je o Michalu Strnadovi, dědici zbrojařského impéria svého otce. Má sice teprve 29 let, ale už je českým zbrojařským králem a důležité postavení má iv slovenském obranném průmyslu.

Druhý příběh je o mladé firmě SEC Technologies z Liptovského Mikuláše, která vyvíjí unikátní senzory pro dálkovou detekci chemických plynů v ovzduší.

Přestože její technologie vzešla z vojenského prostředí, zaměřit především se chce na využití při ochraně životního prostředí. Válka na Ukrajině však může do byznysu firmy, které se věnujeme v další části seriálu Startup Select, přinést nečekaný zvrat.

Pokud na podzim navštívíte Markušovce, Matejovce nad Hornádem či Rudňany, určitě vás zaujmou pestře zbarvené lesy a pěkná příroda v okolí. Pohlednicové pohledy jsou však v mnohém klamavé a zakrývají problémy, které tuto část Spiše trápí desetiletí.

Příběh tamní rtuťovny, která sebou zanechala spoušť, které se příroda nedokáže sama zbavit, popisujeme v další části seriálu Jizvy socialismu.

Architektka Barbara Zavarská a fotografka Illah van Oijen se před dvanácti lety setkali na sousedské grilovačce v zahradě Velkého evangelického kostela na Panenské ulici v Bratislavě. A protože se shodli na tom, že pocit komunity a dobré mezilidské vztahy, které byly pro tuto část hlavního města typické, by neměly zaniknout, vymysleli Dobrý trh.

Pouliční stánky, komunitní kuchyně, workshopy a koncerty se časem rozšířily i do dalších částí Bratislavy. Rozvoj komunitního setkávání sice na určitou dobu zastavila pandemie, organizátorky se však nevzdaly, v dubnu plánují návrat Dobrého trhu v nové podobě. Více se dočtete v dubnovém INDEXU.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání cen potravin 2018-2022: Česko & Estonsko

Inflace v roce 2022 překonala všechny rekordy téměř po...

Víte, kde v Novém Boru najdete erudovaného, spolehlivého a zkušeného právníka?

Je mnoho situací, v nichž můžeme potřebovat právní pomoc. Ať...

Nejčastější vady zboží a co můžete při reklamaci požadovat

Pokud vám doručí nevyhovující zboží anebo si sami takovou...

O energetických upírech a další práci s energií

Nemám na to energii, říkáme, když se cítíme být...